Kouzelné podzimní lampy

Od 6 let

V září náš rukodělný kroužek ještě neprobíhá. Ale od října začínáme a většinou se pustíme do tvoření s podzimní tématikou.

Loni jsme začali výrobou podzimních lampiček, které měly u dětí velký úspěch.

Co budeme potřebovat:

Pomalovaný vylísovaný výres A3, technika "mokré do mokrého". Ideální je použít podzimní barvy (různé typy žluté, oranžové a červené).

Kompletní návod, jak takový výkres vytvořit, naleznete zde:

Co budeme ještě potřebovat:

černý centropen

tužka

pravítko

nůžky

olej

širší štětec

kulatou krabičku od sýru bez víčka

roli s papírovými utěrkami

tavnou pistole

LED čajovou svíčku

1. Velikost výkresu

Výkresu A3 je nutno upravit velikost, aby dobře pasoval na krabičku od sýru a aby lampa nebyla příliš vysoká. Nám přišla ideální velkost 37x28 cm. Přebytečné okraje odstřihněte.

2. Kreslení

Na pomalovaný uschlý a vylísovaný výkres nechte děti nakreslit různé obrázky, nejlépe s podzimní tématikou např. listy či houby. Fantazii se samozřejmě meze nekladou. Ke kreslení použijte černý centropen. Některé děti upřednostňují si obrázky předkreslit tužkou.

3. Olejování

Širším štětcem děti nanášejí olej na pokreslený výkres. Je třeba nanést potřebné množství oleje, aby papír "zprůhledněl". Výkres podložte něčím savým např. papírovou utěrkou.

4. Vysušení

Přejížděním papírovou utěrkou přes výkres se zbavíme přebytečného oleje.

5. Lepení

Finální slepení lampy je trochu náročnější. Je to úkol spíše pro dospělého. A musím říct, že my jsme využily ke slepování dokonce 4 ruce.

Tavnou pístolí postupně nanášejte lepidlo po okraji delší strany výkresu a přilepujte ho k obvodu krabičky od sýra. Poté slepte k sobě dvě kratší strany výkresu. Vše chvíli přidržujte při sobě než lepidlo opravdu drží. Vznikne válec, kde podstava je krabička od sýra.

A pozor na horkou tavnou pistoli. 🙂

6. Budiž světlo!

Do lampy je ideální použít LED čajovou svíčku.

Rozsvícení lampiček bylo pro děti velkým zážitkem. S nadšením si je odnesly domů. Lampy vydávají přijemné teplé světlo, které určitě potěší při tmavších podzimních večerech.

Krásný podzim všem!

Tento příspěvek pro Vás připravily Gábina Rieger a Zuzka Špitzerová, lektorky rukodělného kroužku při Soukromé základní škole a mateřské škole Adélce.