Hmyzáci a jiná havěť

Pro všechny věkové kategorie

Jaro je čas, kdy se probouzí zvířata ze zimního spánku, vrací se teplomilní ptáci.. a navíc ožívají různé larvy, brouci, pavouci a jiná "havěť". I ta má ale na světě své místo a je určitě dobré jí věnovat trochu pozornosti.

Inspiraci můžete hledat třeba v úžasné knížce Havětník, která je věnovaná přesně takovým opomíjeným breberkám. A navíc je skvěle a vtipně ilustrovaná krásnými grafikami, kterými se můžete při práci inspirovat.

Vyzkoušíme si techniku frotáže a jako bonus vyzkoušíme i jednoduchý papírotisk.

Co budeme potřebovat:

karton nebo čtvrtka

kancelářský bílý nebo barevný papír

nůžky

lepidlo

voskovky nebo tvrdé pastely

tužka

můžete zkusit lepit i kousky provázku, vlnitého kartonu a jiných strukturovaných materiálů

pokud chcete zkusit i tisk, pak budete potřebovat:
barvu (na linoryt nebo temperu), váleček (můžete barvu nanést i houbičkou nebo štětcem), lžíci

1. Tvarování havěti

Na karton si předkreslíme tvora, kterého budeme chtít vytvořit - já jsem se inspirovala larvou, co jsme našli pod kamenem - asi to byla ponrava chrousta.

Nezapomeňte na detaily, jako jsou nohy, tykadla, oči.. ale i vzor krovek, rýhy, puntíky.. Ty nakreslete zvlášť, budete je lepit jako druhou vrstvu.

Jednotlivé části vystřihněte.

2. Lepení

Všechny části poskládejte do požadovaného tvaru a nalepte na čtvrtku. Dolepte nožky, tykadla... Detaily jako rýhy, puntíky, oči apod. nalepte jako druhou vrstvu. Na to můžete využít i kousky provázku nebo vlnité lepenky. Také je dobré mezi jednotlivými částmi nechat malou mezírku, jako jsem nechala mezi články larvy. Tak oddělíte části a vytvoříte kontury.

Kolem můžete dolepit pár kousků jako trávu, kamení apod.

3. Frotáž

Technika frotáže spočívá v přenesení vystouplého reliéfního vzoru pastelem nebo voskovkou na papír.

Na svoji nalepenou breberku položte papír (obyčejný nebo barevný tenký). Pevně přidržte papír na podkladu a voskovkou nebo pastelem - "naplacato" - pomalu přejíždějte po papíru tak, aby se na něj přenesly všechny části včetně detailů.

4. Variace

Vyzkoušet můžete různé barvy i druhy pastelek, voskovek, pastelů, uhlů apod. S každým se bude pracovat trochu jinak a vytvoří jiný otisk.

5. Papírotisk

Pokud chcete, můžete si z reliéfu ještě vytvořit matrici pro papírotisk.

Na hmyzáka naválejte válečkem barvu, nebo zkuste nanést barvu houbičkou. Důležité je, aby byly nabarvené všechny vystouplé detaily.

6. Tisk

Na nabarvenou matrici položte papír - tentokrát můžete použít i čtvrtku. Tlakem vytvořte otisk - nejlepší je na to použít obyčejnou kuchyňskou lžíci, kterou přejíždíte po čtvrtce a dobře tak můžete otisknout všechny detaily.

6. Otisk

Zkontrolujte, zda máte všechny části natisknuté, případně znovu přejeďte po daném místě lžící.

Vzniknout by vám měl zrcadlově převrácený otisk vaší breberky.

Matrici lze použít opakovaně, tak si můžete havěti natisknout víc 🙂

Blog o tvoření vymýšlí, dělá a píše Kateřina Košťálová, kterou najdete na fb jako Ku.kačku a kde najdete i jiné její aktivity, třeba online tvoření.