Co budeme potřebovat:
karton nebo čtvrtka
kancelářský bílý nebo barevný papír
nůžky
lepidlo
voskovky nebo tvrdé pastely
tužka
můžete zkusit lepit i kousky provázku, vlnitého kartonu a jiných strukturovaných materiálů
pokud chcete zkusit i tisk, pak budete potřebovat:
barvu (na linoryt nebo temperu), váleček (můžete barvu nanést i houbičkou nebo štětcem), lžíci
1. Tvarování havěti
Na karton si předkreslíme tvora, kterého budeme chtít vytvořit - já jsem se inspirovala larvou, co jsme našli pod kamenem - asi to byla ponrava chrousta.
Nezapomeňte na detaily, jako jsou nohy, tykadla, oči.. ale i vzor krovek, rýhy, puntíky.. Ty nakreslete zvlášť, budete je lepit jako druhou vrstvu.
Jednotlivé části vystřihněte.
2. Lepení
Všechny části poskládejte do požadovaného tvaru a nalepte na čtvrtku. Dolepte nožky, tykadla... Detaily jako rýhy, puntíky, oči apod. nalepte jako druhou vrstvu. Na to můžete využít i kousky provázku nebo vlnité lepenky. Také je dobré mezi jednotlivými částmi nechat malou mezírku, jako jsem nechala mezi články larvy. Tak oddělíte části a vytvoříte kontury.
Kolem můžete dolepit pár kousků jako trávu, kamení apod.
3. Frotáž
Technika frotáže spočívá v přenesení vystouplého reliéfního vzoru pastelem nebo voskovkou na papír.
Na svoji nalepenou breberku položte papír (obyčejný nebo barevný tenký). Pevně přidržte papír na podkladu a voskovkou nebo pastelem - "naplacato" - pomalu přejíždějte po papíru tak, aby se na něj přenesly všechny části včetně detailů.
4. Variace
Vyzkoušet můžete různé barvy i druhy pastelek, voskovek, pastelů, uhlů apod. S každým se bude pracovat trochu jinak a vytvoří jiný otisk.
5. Papírotisk
Pokud chcete, můžete si z reliéfu ještě vytvořit matrici pro papírotisk.
Na hmyzáka naválejte válečkem barvu, nebo zkuste nanést barvu houbičkou. Důležité je, aby byly nabarvené všechny vystouplé detaily.
6. Tisk
Na nabarvenou matrici položte papír - tentokrát můžete použít i čtvrtku. Tlakem vytvořte otisk - nejlepší je na to použít obyčejnou kuchyňskou lžíci, kterou přejíždíte po čtvrtce a dobře tak můžete otisknout všechny detaily.
6. Otisk
Zkontrolujte, zda máte všechny části natisknuté, případně znovu přejeďte po daném místě lžící.
Vzniknout by vám měl zrcadlově převrácený otisk vaší breberky.
Matrici lze použít opakovaně, tak si můžete havěti natisknout víc 🙂
Blog o tvoření vymýšlí, dělá a píše Kateřina Košťálová, kterou najdete na fb jako Ku.kačku a kde najdete i jiné její aktivity, třeba online tvoření.