Jak to bylo u nás
Smyslová "bedýnka" mě lákala už dlouho, ale nějak jsem se ještě neodvážila se do ní pustit. Synek má rok a třičtvrtě a ještě jsem trochu vyčkávala - přeci jen jse se bála toho nepořádku kolem...
Před pár týdny jsme dostali pytel loňského sušeného hrášku a vysypali ho doma na plech, aby se dosušil, než ho nasypeme do sklenice. Bojím se, že do sklenice nakonec nikdy nepůjde, protože od první chvilky synka plech s hráškem uhranul a udělal si z něj takovou smyslovou bedýnku. Za tu dobu, co ji máme doma, si s ní hraje i několik hodin denně a vyzkoušel už řadu aktivit. Proto mi to nedá a ráda bych některé tipy sdílela i s vámi a podpořila i vás v pořízení takové bedýnky. 🙂 Dítě si tím zkouší i hranice a pravidla - chce to trochu pevné nervy, ale stojí to za to...
Budete potřebovat
krabice, ideálně plastová a vysoká akorát tak, aby dítěti umožnila snadno dosáhnout na dno... pro úplná prťata je možné použít i dětský bazének. (Plech jak vidíte, taky jde, ale není to úplně ideální a časem určitě pořídím i větší bednu)
sypká náplň - rýže (může být i vícebarevná - obarvená potravinářskými barvami), čočka, hrách, kamínky, písek, korálky.. (pozor na fazole - syrové jsou jedovaté, tak je raději menším dětem nedávejte)
Dávejte vždy pozor, aby děti náplň nespolkly nebo nestrčily, kam nemají :).
kelímky, lžičky, odměrky, trychtýře, metly...
autíčka/ bagry/ domečky/ figurky/ kartičky s obrázky/ přírodniny/ bambulky a další podle fantazie 🙂
1. Bagrování
První, co synka napadlo, bylo vzít si na hrách bagry. Ježdění, nabírání, přesýpaní, vytváření cestiček.. dejte dětem bagr a máte klid na hodinu 🙂
2. Kostky
Kostky si synek přinesl sám a začal stavět město. Je to jiné, než stavět na koberci nebo podlaze, ohraničení i výplň hráškem tomu dávají jiný rozměr.
3. Figurky
Před časem jsem koupila několik sad zvířátkových figurek (včetně hmyzu) a jejich ukrývání a hledání v hrášku byla zábava i pro mě 🙂
Starší dítka můžou hledat se zavázanýma nebo zavřenýma očima, nebo můžete doplnit o přiřazování k obrázkům. Já jsem si všechny zvířátkové sady nascanovala, vytiskla a zalaminovala a synek nadšeně přiřazuje. Nejvíc frčí právě hmyzáci 🙂
4. Farma
S figurkami jsme pak společně vytvořili i farmu - doplněnou o "strom" a bagr 🙂
5. Farma s kartičkami
Když už jsme měli vyndané figurky zvířat ze statku, doplnila jsem je kartičkami ze sady Zvířata z farmy od Ateliéru v lese. Synek hledal dvojice a nadšeně přiřazoval.
6. Bambulky
Přinést barevné bambulky a ukrýt je v hrášku byl také synkův nápad. Můžete hledat po hmatu, nebo lovit lžičkou, pinzetou, bagrem... Skvělé cvičení na jemnou motoriku!
7. Nabírání, přesýpání, "vaření"
Předmětů denní potřeby, které se v naší "bedýnce" vystřídaly jsou spousty - ke všemu má synek přístup, a tak postupně vyzkoušel různé odměrky, hrnečky, lžíce, naběračky, trychtýře, sklenice, misky.. a nakonec i plato na vajíčka 🙂
Je krásné dítě pozorovat, jak soustředěně přesýpá z misky do sklenice, nabírá, poslouchá, jak to cinká jinak ve skle a plastu a objevuje, kolik se toho vejde do lžičky a kolik do naběračky. Velmi přirozeně se dítě učí různým typům úchopů, rozvíjí si jemnou i hrubou motoriku, trénuje soustředění, přesnost.
8. Hnízda
V týdnu se nám za oknem objevilo několik ptáčků a syn je nadšeně pozoruje. Naprosto přirozeně si pak přinesl do bedýnky papírové ptáčky, které jsme tvořili před časem - viz první příspěvky na blogu... Vytvořil jim hnízda a hrál si s vajíčky.
9. Zahrádka
Před pár dny jsme byli na procházce v botanické zahradě a koupili jsme si několik sukulentů. Po příchodu domů jsme je museli nutně "zasadit" do naší bedýnky - synek je neustále pozoroval, přesouval a zkoumal. Učil se s nimi jemně manipulovat, i když pár lístečků to odneslo 🙂 Ale jako trénink skvělé.
10. Ťapky
Absolutním vrcholem však je možnost zout si botky a ponožky a chodit si v hrášku naboso 🙂 Je to trochu o nervy a chce to dítko jistit, protože hrášek opravdu klouže, ale je to skvělá stimulace plosek nohou a všech reflexních bodů na nich 🙂 Tak pevné nervy a hurá do toho!
Blog o tvoření vymýšlí, dělá a píše Kateřina Košťálová, kterou najdete na fb jako Ku.kačka a kde najdete i jiné její aktivity, třeba online tvoření.