Co budeme potřebovat:
křídy - nejlépe jejich zbytky
struhadlo, paličku nebo kladívko, aby se křídy daly roztlouct
nádobky na vody - kelímky, lahvičky od sprejů apod..
šablonky nebo papírovou lepicí pásku na vytvoření kontur
štětce
vodu
pokud nemáte křídy:
potravinářské barvy
škrob
Recyklace zbytků
Pokud máte jako my spoustu malých kousíčků a zbytků různých kříd, se kterými se už špatně kreslí, můžete je jednoduše přetvořit na křídovou barvu a využít je do poslední molekuly 🙂
Původně jsem myslela, že budeme zbytky strouhat, ale přiznám se, že větší zábava byla je roztloukat starou paličkou na maso. Ve výsledku jsem synka nemohla od té paličky odtrhnout - hledal další a další kousky, co by mohl proměnit na prach a zabavil se na půl odpoledne 🙂
Takže... nějakým vhodným způsobem rozmělněte zbytečky kříd na co nejjemnější prášek a pak ho ve vhodné nádobce (plechovce, kelímku, paletě..) jednoduše smíchejte s vodou. Tak a máte hotovo. Zvládne to i dítě samo 🙂
Pokud křídy nemáte, nebo si je nechcete ničit
Křídě podobná (a navíc jedlá!) barva se dá taky jednoduše vyrobit z potravinářského barviva a pár lžic škrobu.
Na cca deci vody jsem použila asi dvě lžíce škorbu a jen špetku barvy, aby šla při nejbližším dešti smýt. Pokud chcete trvalejší a sytější barvu, můžete použít barviva víc.
1. Natírání
Křídovou barvu můžete jednoduše natírat štětcem na chodníky a jiné plochy. V tomhle případě vůbec nevadí větší kousky nerozmělněné křídy. Během chvilky barva zaschne a vytvoří hezkou jednolitou vrstvu a malé hrudky by neměly vadit.
2. Sprejování
Anebo můžete použít lahvičky od sprejů a rozprašovačů a a vytvořit si barvu ve spreji. V tomto případě doporučuju dbát na to, aby byla použitá křída na co nejjemnější prášek, aby se vám neucpávala trubička v lahvičce. Proto se nám na to osvědčila spíš barva ze škrobu, který je lépe rozpustný.
3. Šablonky
Hezký a jednoduchý způsob, jak využít barvy, je vyrobit si (nebo použít již hotové) šablonky. Ty můžete vybarvit jak sprejem, tak štětcem, nebo třeba houbičkou.
Všechny techniky můžete i kombinovat, experimentovat... Myslete na to, že i příprava a proces jsou pro dítě důležité a nechte jim volnou ruku 🙂 Hezkou zábavu!
Blog o tvoření vymýšlí, dělá a píše Kateřina Košťálová, kterou najdete na fb jako Ku.kačka a kde najdete i jiné její aktivity, třeba online tvoření.