Co budeme potřebovat:
větévky, proutky a klacíky různých velikostí
zahradní nůžky
provázky, bavlnky, zbytky vlny...
nůžky
1. Věnečky
Pružné proutky se dají krásně kroutit a motat dokola a vy si tak můžete vytvořit polotovary třeba pro jarní věnec nebo pro lapač snů (návod přímo na něj někdy příště 🙂 ).
Já mám takhle několik "korpusů", které v průběhu roku zdobím a využívám je i na adventní věnec.
Stačí zkombinovat pár drůhů a barev proutků a máte krásný základ, který stačí doplnit listy, šiškami, nebo třeba břečťanem a máte peknou dekoraci třeba na dveře.
2. Tkaný obrázek z přírodnin
Když si vyrobíte z klacíků rámeček, můžete v něm pomocí provázků vytvořit jednoduchou osnovu, do které můžete s dětmi "vetkávat" nejrůznější přírodiny a rostliny (ideální jsou dlouhé trávy, větévky, plevel po vypletí záhonků.. 🙂 )
Je to dobré cvičení na jemnou motoriku i na přemýšlení - musíte střídat provlékání pod a nad osnovou. Když si to tkhle navcičíte venku, můžete pak zkusit utkat si něco doma i ze z kousků vlny. A to už bude hračka 🙂
3. 3D ozdoby
Z klacíků a bavlnek si můžete vytvořit jednoduché ozdoby - hvězdičky, trojúhelníky nebo pyramidky. Tvary můžete omotávat a vyplétat barevnými bavlnkami nebo zbytky vlny.
Zavěste je do zahrady nebo za okno a třeba si na nich udělají bidýlko ptáčci 🙂
4. Počítací klacíky
Z pevných rovných proutků si můžete nastříhat stejné klacíky jako kolíčky na počítání. Můžete si je zabalit do pytlíčku s počítat s nimi v přírodě nebo na cestách.
Můžete vyzkoušet a procvičovat i psaní římských číslic se školáky.
5. Abeceda
S kolíčky můžete také trénovat abecedu nebo geometrické tvary.
Blog o tvoření vymýšlí, dělá a píše Kateřina Košťálová, kterou najdete na fb jako Ku.kačka a kde najdete i jiné její aktivity, třeba online tvoření.